а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњски

коњскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4427
1. Што припаѓа, што се однесува на коњ.
Англиски: horse Албански: kali, i kalit
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњско копито.
Коњско месо.
Коњска кола.
2. Што се однесува на коњска сила - практична единица за мерење моќност која не спаѓа во меѓународниот систем на мерни единици.
Англиски: horse power Албански: kalëfuqi
Употреба: Разговорно , Физика
Примери:
Автомобилот има 120 коњски сили.
Изрази
(зоол.) Коњcка мува - крупна мува што го напаѓа добитокот, најчесто коњите (Hyhohoѕса equina).