а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњоводец

мн. коњоводци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27061
1. Војник што ги води коњите и се грижи за нив.
Албански: ushtar që kujdeset për kuajt
Употреба: Воен термин
Примери:
Првин беше коњоводец, па пушкомитралезец.
2. Тој што ги води коњите на орање.
Албански: ai që i shpie kuajt
Примери:
Денес јас ќе ти бидам коњоводец.