а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњиште

мн. коњишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 47919
коњ
Англиски: horse
Употреба: Аугментатив , Биологија , Пејоратив
Примери:
Коњиштето беше страв и трепет во селото.