а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњица

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17576
Род војска на коњи.
Англиски: cavalry
Употреба: Воен термин
Примери:
Коњицата го сардисува селото.
Изведенки
коњички прид.
коњичкиот
Што се однесува на коњаник и на коњица.
Пример: коњичка униформа