а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњар

мн. коњари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45717
Тој што чува коњи и се грижи за нив.
Англиски: groom
Примери:
Коњарите внимаваа да не ги претоварат коњите.
Изведенки
1. коњарин м.
2. коњарче ср.
мн. коњарчиња
дем.
3. коњарски прид.
коњарскиот
Пример: коњарски работи