а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњарка

мн. коњарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36071
1. Жена што чува коњи и се грижи за нив.
Албански: ajo që kujdeset për kuajt
Примери:
Коњарката им донесе вода на коњите.
2. Греда што може да се натовари на коњот од едната страна на самарот.