а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњаник

мн. коњаници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5826
1. Тој што јава на коњ.
Англиски: horseman Албански: kalorës
Примери:
Дотрча брз коњаник на црн расен коњ.
Коњаникот бодина кон целта.
2. Тој што служи, што е во коњица.
Англиски: cavalryman Албански: kalorës
Употреба: Воен термин
Изведенки
коњанички прид.
коњаничкиот
коњички
Пример: Коњаничка војска.