а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кот

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што се окотува од животните; животински пород.
Албански: pjellë
Примери:
Кучешки кот.
2. Бесчувствителен човек, изрод.
Примери:
Ѓаволски кот.