а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кострец

мн. костреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид речна риба тврдоперка.
Латински: Perca fluviatilis Англиски: perch
Употреба: Зоологија
Примери:
Лови кострец со јадица.