а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

космогонија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50710
Област од астрономијата што го проучува настанокот и развитокот на небесните тела и нивните системи, особено на Сончевиот Систем.
Употреба: Астрономија
Изведенки
космогониски прид.
космогонискиот
Пример: космогониска хипотеза