а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коскен

коскениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14688
Што се однесува на коска; што е направен од коска, што се добива од коска.
Англиски: bony
Примери:
Коскена срж.
Коскен чешел.
Коскено ткиво.