а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корупција

(едн.) корупцијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8878
поткупливост
Англиски: corruption Албански: korrupcion
Употреба: Правда
Примери:
Владата презема мерки против корупцијата.
Изведенки
корупциски прид.
корупцискиот
Што е во врска со корупција.
Пример: корупциски скандал, корупциски афери