а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

короса

коросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Фати кора, се здрви по површината.
Англиски: encrust
Употреба: Разговорно
Примери:
Мразови му ја коросаа снагата.
Изведенки
коросува несв.
коросуваат