а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кородира

кородираат; кородирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
разјаде, разјадува, нагризе, нагризува
Англиски: corrode
Употреба: Хемија
Примери:
Плугот кородира на дождот.
Изведенки
кородирање ср.
глаг. им.