а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корнишон

мн. корнишони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44114
Bид ситна краставичка за конзервирање.
Англиски: cornichon Албански: kornishon, kastravec turshi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Стави корнишони во туршијата.