а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корниз

мн. корнизи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27848
Метална, дрвена или пластичка направа над прозорец за закачување завеса.
Англиски: cornice
Примери:
Стави нови корнизи во кујната.