а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корнет

мн. корнети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24541
1. Дувачки лимен инструмент што има форма на рог.
Англиски: cornette Албански: kornet, instrument muzikor
Употреба: Музика и танц
2. Фишек, тутурка за сладолед.
Албански: kornet, fishek
Употреба: Гастрономија