а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корнер

мн. корнери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31647
Во фудбалот - удар на топката од аголот на игралиштето кон противничкиот гол затоа што играч од противничката екипа ја префрлил топката преку својата гол-линија.
Англиски: corner
Употреба: Спорт
Примери:
Тој резултатот го зголеми на 2:0 со погодок директно од корнер.
Изведенки
корнерски прид.
корнерскиот
Пример: корнерско знаменце