а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кормушар

мн. кормушари
Вид збор: Именка, машки род
Прост, глупав човек.
Англиски: simpleton
Употреба: Груб збор
Примери:
Овој кормушар ги омаловажува побратимите.