а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кормилар

мн. кормилари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16615
1. Тој што управува со кормилото на брод, давајќи му правец.
Англиски: helmsman Албански: timonier
Примери:
Кормиларот ја насочи галијата на исток.
2. управувач, раководител
Англиски: helmsman Албански: timonier, drejtues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кормилар на државата.