а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коркутка

мн. коркутки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45492
Вид густа чорба од рибата плашица.
Албански: lloj çorbe peshku
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сиромасите од плашиците вареа коркутка.