а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коригира

коригираат; коригирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 11090
1. Поправи, поправа грешка воопшто.
Англиски: correct Албански: korigjoj
Примери:
Ги коригира сопствените заблуди.
2. Поправи, поправа грешки во текст.
Англиски: correct Албански: korigjoj
Примери:
Јазично ги коригира сите дописи.
3. (се коригира) Се поправи, се поправа во однеcувањето, во работата и сл.
Англиски: correct Албански: korigjohem
Изведенки
коригирање ср.
глаг. им.