а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коректен

коректниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14209
1. правилен, точен, беспрекорен
Англиски: correct
Примери:
коректен литературен јазик
2. Што е човечен, учтив, пристоен.
Англиски: decent
Примери:
коректен човек
Изведенки
1. коректно прил.
беспрекорно, исправно, правилно
Пример: Коректно изведува настава.
2. коректност ж.