а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корав

коравиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16192
1. Што е или што станал тврд, многу сув.
Англиски: crusty, rough
Примери:
корави раце
корава уста
2. бесчувствителен, неумолив, тврд
Англиски: heartless
Употреба: Преносно значење
Примери:
кораво срце
корав човек
Изведенки
1. кораво прил.
Пример: Кораво се чувале обичаите.
2. коравост ж.