а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копилјана

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. (збирна им.) За вонбрачни деца.
Англиски: bastards Албански: kopila
Употреба: Груб збор
Примери:
Со копилјаната во селото никој не cи играше.
2. Распуштени, невоспитани деца.
Англиски: bastards Албански: kopila, mangupa, bastarda
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Примери:
Копилјана крадеше низ местото.