а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конјункција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49532
1. поврзување, сврзување
Англиски: conjunction Албански: konjunksion, lidhje
Употреба: Граматика
2. Положба на две небески тела во иста линија со Земјата.
Англиски: conjunction Албански: konjunksion
Употреба: Астрономија
3. Поврзување на повеќе изрази.
Англиски: conjunction Албански: konjunksion, lidhje
Употреба: Математика
Примери:
Логичката конјункција е операција над две логички вредности, обично вредност на исказ, која има вредност точно само ако и двата искази се вистинити.