а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конципира

конципираат; конципирајќи; конципирал; конципиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 23029
1. Направи, прави концепт на нешто.
Англиски: conceive Албански: konceptoj
2. Замисли, замислува како да cе изведе нешто (план, нацрт).
Англиски: draft Албански: konceptoj, krijoj
Изведенки
конципирање ср.
глаг. им.