а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфесија

мн. конфесии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14235
1. вера, вероисповед, религија
Англиски: confession Албански: konfesion
Употреба: Религија
2. Секоја христијанска верска организација.
Англиски: confession Албански: konfesion
Употреба: Црковен термин
Примери:
православна конфесија, католичка конфесија