а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контраалт

мн. контраалти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55233
Женски пејач со глас подлабок од алт.
Англиски: contralto
Употреба: Музика и танц