а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контраадмирал

мн. контраадмирали
Вид збор: Именка, машки род
Чин од високиот офицерски состав на воената морнарица, понизок од вицеадмирал; лицето што го носи чинот.
Употреба: Воен термин