а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конто

мн. конта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33668
1. Книговодствена сметка на која се бележат cите промени на паричните средства (приходи и расходи).
Англиски: account Албански: konto, llogari
Употреба: Економија
2. Писмена сметка врз основа на којашто се врши некое плаќање.
Англиски: account Албански: konto
Употреба: Економија