а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

континуиран

континуирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 11808
непрекинат, траен, постојан
Англиски: continuous
Примери:
Континуиран процес.
Континуирана акција.
Изведенки
1. континуирано прил.
Пример: Списанието излегува континуирано.
2. континуираност ж.