а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

континент

мн. континенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3751
Огромно копнено пространство на Земјата, обиколено со мориња и океани.
Англиски: continent Албански: kontinent
Употреба: Географија
Примери:
Европски континент.
Американски континент.