а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

континентален

континенталниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18314
Што се однесува на континент, што се наоѓа на континент, што е својствен на континент.
Англиски: continental Албански: kontinental
Употреба: Географија
Примери:
Континентална клима.
Континентална земја.