а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контингент

мн. контингенти
Вид збор: Именка, машки род
1. Договорено количество стоки во меѓународната размена (за увоз, извоз).
Англиски: contingent Албански: kontingjent
Употреба: Економија
2. Определено порачано, испорачано количеcтво стока во трговијата.
Англиски: contingent Албански: kontingjent, sasi
Примери:
Контингент лекови.
3. Определен број воени единици со кои една држава учествува во меѓународна, политичка или воена акција.
Англиски: contingent Албански: kontingjent
Употреба: Воен термин
Примери:
Воен контингент.