а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конте

мн. контиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 30025
1. Благородничка титула веднаш до маркиз; лицето што ја носи таа титула.
Англиски: count Албански: kont
2. Лице што многу сака да cе конти, да cе гизди.
Англиски: dandy Албански: pispilluq
Употреба: Разговорно
Примери:
Се занесува ова разгалено, напрчено конте.
Жената би избрала некое напернато конте, па макар да е безделник.