а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контекст

мн. контексти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1986
1. Дел од текcт (изговорен или напишан) од кој точно се определува значењето на една јазична единица (збор и др.) која е и самата вклучена во тој дел.
Англиски: context Албански: kontekst
2. Мисловна поврзаност, врска, опкружување.
Англиски: context Албански: kontekst
Примери:
Тоа е надвор од контекстот.
Во контекст на најновите настани.