а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консултант

мн. консултанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23681
Специјалист во некоја област од кого се бараат совети, мислења.
Англиски: consultant Албански: konsultant
Употреба: Економија
Примери:
Консултант по економски прашања.
Правен консултант.
Изведенки
1. консултантка ж.
мн. консултантки
2. консултантски прид.
консултантскиот
Пример: консултантски услуги