а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкретизира

конкретизираат; конкретизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26220
1. Уточни, уточнува нешто; направи, прави нешто да стане конкретно.
Англиски: specify Албански: konkretizoj
Примери:
Да ги конкретизираме постапките.
Конкретизирај ги барањата!
2. (се конкретизира) се уточнува
Англиски: specify Албански: konkretizohet
Примери:
Граматичкиот материјал да се конкретизира.
Изведенки
конкретизирање ср.
глаг. им.