а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондиса

кондисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21092
Остане во некое место извесно време на конак.
Употреба: Архаизам
Изведенки
1. кондисува несв.
кондисуваат
2. кондисување ср.
глаг. им.