а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондир

мн. кондири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47551
1. Поголем сад за вино, ракија и сл.
Албански: enë e madhe për verë, raki
Употреба: Архаизам
Примери:
Да ме чекаш со кондир со вино црвено!
2. Посебен начин на кроење на лозата на две-три окца.
Употреба: Архаизам