а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондил

мн. кондили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30508
Bид писалка за школска плоча.
Англиски: style
Употреба: Архаизам
Примери:
Пишуваше со кондилот на таблицата.
Изведенки
кондилче ср.
мн. кондилчиња
дем.