а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондензира

кондензираат; кондензирајќи; кондензиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 25841
1. згусне, згуснува; собере, собира
Англиски: condense Албански: kondenzon
2. (се кондензира) се згуснува
Англиски: condense Албански: kondenzohet
Примери:
Дождливите облаци почнале да се кондензираат.
Изведенки
кондензирање ср.
глаг. им.