а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондензатор

мн. кондензатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51256
1. Апарат за кондензација на пареа и на гасови.
Англиски: condenser Албански: kondensator
Употреба: Физика
2. Апарат за собирање електрицитет.
Англиски: capacitor Албански: kondensator
Употреба: Технологија
3. Збор со кондензациски карактеристики.
Албански: kondensator
Употреба: Граматика