а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конгруенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Согласување меѓу зборовите што се во синтаксичка врска.
Англиски: congruence Албански: kongruencë
Употреба: Граматика
Примери:
Конгруенција меѓу подметот и прирокот.
2. Поклопување меѓу форми.
Англиски: congruence Албански: kongruencë, përputhëshmëri mes formave
Употреба: Математика
Примери:
Конгруенција на геометриски фигури.
Изведенки
конгруенциски прид.
конгруенцискиот
конгруентен