а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конгрес

мн. конгреси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3984
1. Собир на луѓе со еднакви научни или професионални интереси за решавање на актуелни прашања.
Англиски: congress Албански: kongres
Примери:
Конгрес на археолозите.
2. Највисок орган на организација, партија што се свикува на определено време или вонредно.
Англиски: congress Албански: kongres
Употреба: Политика
Примери:
Почнува вонредниот конгрес на партијата.
3. Во некои држави - назив за собрание, парламент.
Англиски: congress Албански: kongres
Употреба: Политика