а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конгломерат

мн. конгломерати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20879
1. Нехомогена карпа или рудна наслојка составена од повеќе минерали.
Англиски: conglomerate Албански: konglomerat
Употреба: Геологија
Примери:
Скаменет конгломерат.
2. Механички збир од разнородни елементи каде што се распознава секој од нив.
Англиски: conglomerate Албански: konglomerat
Примери:
Јазичен конгломерат.
Конгломерат од народи.
3. Збир од разновидни компании кои дејствуваат под една управа.
Англиски: conglomerate Албански: konglomerat, grupim
Употреба: Економија