а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конгенијален

конгенијалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 55206
Што е на иста духовна или умствена висина; духовно сроден.
Англиски: congenial
Примери:
конгенијални умови
Изведенки
конгенијалност ж.