а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвертира

конвертираат; конвертирал; конвертиран; конвертирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 34674
1. Изврши, врши конверзија.
Англиски: convert Албански: konvertoj
Употреба: Економија
2. Смени вера.
Англиски: convert Албански: konvertoj, ndërroj fejën
Употреба: Религија
Примери:
Конвертира во исламот.