а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвенција

мн. конвенции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7225
1. Меѓународна спогодба за некои важни прашања од правна, економска, политичка природа.
Англиски: convention Албански: konventë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Двете земји се обврзаа со конвенција.
2. Општоприфатено правило или cиcтем од правила.
Англиски: convention Албански: konventë, marrëveshje
Примери:
Правописот е една конвенција.
3. заседание, собир
Англиски: convention Албански: kuvend
Примери:
Предизборната конвенција на партијата се одржа во Универзална сала.